stowarzyszenie kultury chrześcijańskiej

Już 20 lat Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej

SKCh im. Księdza Piotra Skar

Przed 20 laty zostało powołane do życia SKCh im. Księdza Piotra Skargi. Przez cały ten czas jego pracownikom, których wraz z rozwojem organizacyjnym przyjmował i szkolił prezes Sławomir Olejniczak, towarzyszyło niezmienne hasło „Budzimy sumienia Polaków”, w czym wspierały ich tysiące sympatyków i darczyńców z całego kraju.

Na gali zwołanej z tej okazji, prezes Sławomir Olejniczak opowiadał o początkach Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej, które sięgają przemian politycznych w Polsce przełomu lat 80. i 90. Stwierdził, że choć komunizm został obalony dzięki ofiarnej walce i pracy całego narodu, to nie został zastąpiony wartościami. Chrześcijańskimi. Na jego miejsce wszedł bowiem demoliberalizm, etyczny nihilizm i wojujący ateizm. Sławomir Olejniczak uważa, że przez Polskę przetacza się obecnie rewolucja antychrześcijańska, do której przyłączają się zarówno jawni wrogowie wiary, jak i ludzie, którzy czynią to z nieświadomości, podążając za modnymi aktualnie trendami. Na przekór takim postawom wychodzi SKCH im. Księdza Piotra Skargi, które uświadamia katolikom w Polsce, że nie mogą być obojętni i prowadzi dzieło obrony wiary, tradycji, rodziny i własności.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej – Sławomir Olejniczak

Jak uważa Sławomir Olejniczak, kiedy komuniści musieli pogodzić się z gospodarczym upadkiem swojego ustroju, przystąpili do demoralizacji i niszczenia dusz Polaków. Tej sytuacji, trwającej nieustannie od 1989 r., postanowili wyjść naprzeciw młodzi katolicy, zakładając Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej. Jeden z założycieli, Leonard Przybysz, wspominał do gali pierwsze spotkania, prelekcje i dyskusje w nielicznym gronie. Z czasem grupka ta przeistoczyła się w prężnie działające SKCH im. Księdza Piotra Skargi, które obejmuje zasięgiem działania całą Polskę. Natchnieniem dla jej działaczy był brazylijski myśliciel katolicki Plinio de Oliveira i ks. Piotr Skarga, który zawsze mądrze łączył w swoim nauczaniu treści katolickie i narodowe. Sprzeciwiał się on ruchom rewolucyjnym swoich czasów: reformacją i herezjami Marcina Lutra. Zawsze podkreślał, że ocalenie dla Polski leży tylko w jej silnym oparciu o Kościół katolicki, korzeń i duchowy rdzeń. To przesłanie niesie w świat SKCH im. Księdza Piotra Skargi.

Jedną z pierwszych akcji zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej było publiczne odmawianie różańca przed kinem „Wanda” w Krakowie, gdzie miała odbyć się projekcja filmu „Dogma”, zawierającego otwarte bluźnierstwa. SKCH im. Księdza Piotra Skargi zablokowało także pierwszą próbę zalegalizowania związków partnerskich w Polsce w 2003 r. Staraniem Stowarzyszenia ponad 120 tys. katolików w Polsce napisało list do parlamentarzystów, w którym domagali się wycofania z projektu ustawy uderzającego w tradycyjny model rodziny. Akcja protestacyjna zakończyła się pełnym sukcesem – zdominowany przez lewicę parlament wycofał się z planowanych zmian.

Akcje publiczne Stowarzyszenia

Ataki na rodzinę w przestrzeni publicznej jednak nie ustępują: trwa promocja rozwodów w kulturze masowej, coraz więcej rodzin się rozpada, a duża cześć Polaków rodzi się w związkach niesakramentalnych. Aby przeciwdziałać temu niszczeniu cywilizacji chrześcijańskiej w naszych rodzinach, SKCH im. Księdza Piotra Skargi stworzyło dwa regularnie wydawane pisma: „Polonia Christiana” oraz „Przymierze z Maryją”.

Prezes Sławomir Olejniczak uważa, że jest to doskonałe narzędzie do zapobiegania negatywnym skutkom rewolucji kulturalnej. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej dystrybuuje te pisma na terenie całego kraju, docierając do tysięcy polskich domów, pomagając im odnaleźć busolę, czyli Kościół, w tych bardzo trudnych dla katolickich rodzin czasach. Przykładowo, jeden tylko tytuł – dwumiesięcznik „Przymierze z Maryją” dociera do ponad 250 tys. osób. I ma już tradycję blisko 120 wydań. Te zadania będą prowadzone tak długo, jak istnieje SKCH im. Księdza Piotra Skargi.